Студзень

Черная ведьма в Академии драконов. Надежда Мамаева

Відьми за кордоном. Террі Пратчетт

Slay. Brittney Morris

Люты

Dewajtis. Maria Rodziewiczówna

O que mata a sede do mar. João Pedro Mésseder

Сакавік

Ты же ведьма! Надежда Мамаева

Svenska spökguiden — följ med till 110 kusliga spökplatser. Dan Höjer

Красавік

Conflict Resolution for Holy Beings. Joy Harjo

Небо, повне зірок. Олег Авраменко

Сподобалось. Початок дещо нудний, але десь з 10 розділу стало дуже цікаво.

Зрозумів, наскільки змінилися мої очікування від фантастики за останні років п'ять—десять. Мене вже дивує патріархат в фантастиці. 2585 рік на дворі, а хлопець мусить робити перший крок у стосунках. Не вірю! Це вже сприймається як друкарські машинки на космічному кораблі (такі були у Артура Кларка).

Переклад якісний, але літеру Ґ треба читати як Г. Бо нею тут відверто зловживають, вставляючи не тільки в давно засвоєні українською слова (ґрупа колеґ), але й навіть в слова, де її взагалі бути не може (Ґімалаї). На перших трьох сторінках це мене дивувало, потім я став читати Ґ як Г, що всім і раджу.

Май

Как перестать учить иностранный язык и начать на нем жить. Анастасия Иванова

Не спадабалася. Не знайшоў для сябе нічога карыснага.

Kuglarz. Anna Sokalska

Добрая ўвогуле кніжка, але быў крыху расчараваны. Я чакаў нейкага фінальнага канца — а яго не было. Выяўляецца, гэта ўвогуле не трылогія, я бясконцы серыял, у якім ужо нават выйшла чацвёртая кніжка, «Wieloświat» (праўда, яе няма ў кнігарні Litres, таму я пра яе не ведаў). Гэта крыху расчаравала.

У сюжэце занадта вялікую ролю адыграла dea ex machina, багіня, якая раптам з'явілася і ўсё вырашыла. Гэта мне таксама не вельмі спадабалася.

Кніга мне здалася крыху горшай за папярэднія кнігі серыі, але ў цэлым неблагой.

Карпатська казка, або За десять днів до Купала. Наталія Довгопол

Ну... більш-менш. Початок здався трошки нудним, але потім стає досить цікаво.

Не сподобалася псевдослов'янська міфологія, її забагато. Авторка, здається, хотіла познайомити людей з різними істотами — от тільки проблема в тому, що більшість з них — пізні неоязичницькі вигадки, адже від справжньої міфології залишилося дуже небагато. І ось саме цим пізнім вигадкам присвячено забагато часу.

Sub la meznokta suno : Nordlandaj rakontoj. Lehman Wendell

Хутчэй не спадабалася, ніж спадабалася. Асобныя апавяданні і казкі нядрэнныя, але ў цэлым нудна. Асабліва тыя, што пра рэлігію.

Чэрвень

Boyfriend Material. Alexis Hall

Вельмі спадабалася! ♥

Архитектура сюжета. Как создать запоминающуюся историю. Кэти Уэйланд

Ліпень

Hello world : Jak być człowiekiem w epoce maszyn. Hannah Fry

Нядрэнная кніжка. Даведаўся не так шмат новага (у першую чаргу пра практыку: канкрэтныя факты пра тое, як амерыканскія суды і паліцыя выкарыстоўваюць алгарытмы), але для тых, хто не ведае, як працуюць алгарытмы, тэарэтычная частка можа быць таксама цікавай.

Учень відмака. Джозеф Ділейні

Нормальна книжка, щоб скоротати час. Сюжет непоганий (за подіями цікаво слідкувати, автор уміло розставляє нові проблеми). Персонажі шаблонні (бідні непорозумілі відьмаки, які всім потрібні, але яких ніхто не розуміє). Світ нецікавий (партіархат, де чоловіки-відьмаки приборкують жінок-відьом та сили природи — богартів). Все разом... ну, читати можна. Але, якщо чесно, «Ты же ведьма!», яку я читав раніше цього року, мені сподобалася більше: там принаймні гумор є.

Killer Heart. Rhys Lawless

Жнівень

Замуж по подписке. Анна Одувалова, Ольга Пашнина

Гісторыя беларускай мовы : гістарычная граматыка. Фёдар Янкоўскі

Kobiety ze słynnych obrazów : Muzy, modelki, kochanki. Kienzler Iwona

Верасень

Zwierciadlana zagadka. Deotyma

Вельмі спадабалася! Сапраўды, гэта фантастыка 1879 года. І дагэтуль цікавая. Мне спадабалася, як некаторыя маменты вельмі падобныя на казку — пры гэтам казку цалкам лагічную.

Verdaj fajreroj. Romano Frenkel

1813. Уладзімір Садоўскі

Кастрычнік

Чытво. Чарлз Букоўскі

Я не зразумеў, пра што гэта кніга. Гэта ці то пародыя на жанр бульварных дэтэктываў (але чамусьці нясмешная), ці то не пародыя (але чамусьці асноўных фіч дэтэктыва — здагадак пра тое, што будзе далей — тут няма, а падзеі адбываюцца выпадковым чынам і не звязаныя з дзеяннямі галоўнага героя). Гэта нейкая дэканструкцыя жанра бульварных дэтэктываў, напісаных для мужчын. Але, расклаўшы жанр на кусочкі, аўтар складае іх у нейкую незразумелую канструкцыю, у якой я не разглядзеў сэнсу. Можа яго і няма? Так ці інак, гэта кніга занадта «пост-пост» і занадта «мета-мета» для мяне. Не спадабалася.

На заснежаны востраў. Анка Упала

Снежань

Вяртанне Ліліт. Юлія Шарова

Брама. Фредерік Пол

The Real North Korea : Life and Politics in the Failed Stalinist Utopia. Andrei Lankov